Таємниці "Кам’яних скринь" музею просто неба у Горішніх Плавнях

Кам’яна скриня. Скансен Горішні Плавні

Археологи люблять 💖 поховання. Це правда. Працювати з ними - це наче поволі, обережно розгортати довгоочікуваний 🎁, безпосередньо торкатися прадавніх таїн, звичаїв та уявлень про світ тих, хто був задовго до нас . Розкопуючи курган, наприклад, можна побачити відразу весь контекст: і поховання, і небіжчика в ньому, й супровідний інвентар, ритуальні та побутові предмети. Вивчати, розгадувати, співставляти, аналізувати… 🧐

Однак сторонній людині уявити все у комплексі важко. Горщик чи знайдене знаряддя праці 🧹🪓 ще мають шанс стати музейними експонатами. Але як, не побачивши на власні очі, скласти уявлення про те, де, в чому і чому саме так ховали померлих наші предки? Щоб допомогти зацікавленим, ми заклали у реалізацію нашого проекту кілька 3D-реконструкцій. А от побачити наживо і навіть доторкнутися до таких поховальних камер та надмогильних споруд можна … у Горішніх Плавнях!

cкансен Горішні Плавні

При розширенні кар’єрів тамтешніх гірничо-збагачувальних комбінатів у 1992-2014 рр. археологи дослідили низку курганів на їх території, частина з яких містила так звані «кам’яні скрині» ― поховальні споруди археологічних культур доби енеоліту – ранньої бронзи. Кільки таких «скринь» вдалося зберегти, і вони майже в автентичному вигляді експонуються на подвір’ї краєзнавчого музею 🏛 м. Горішні Плавні (а ще одна міститься на подвір’ї Полтавського краєзнавчого музею). Тобто, відвідувачі можуть наочно побачити те, що зазвичай бачать лиш археологи - поховальні кам’яні споруди віком у 5-6 тисяч років! Ці археологічні надбання демонструють у так званому скансені «Святині». Скансенами називають музейні комплекси просто неба - на честь першого такого музею-села, заснованого на шведському острові Юргорден ще у 1891 році.

"Кам’яна Скриня"

Окрім «кам’яних скринь», у горішньоплавненському скансені представлені «стели» ― антропоморфні чи аморфні надмогильні та надкурганні обтесані плити. Їх форма нагадує хоч і примітивне, але все ж зображення людини: виділений основний масив плити-«тулуба» та своєрідний образ «голови». Це – роботи давніх скульпторів-каменярів. Подібні стели виконували сакральні функції: іноді використовувалися при перекритті могил, встановлювалися поруч з ними або ж взагалі на вершині насипу. Багато таких «стел» було знайдено на Придніпровських теренах Полтавщини, а деякі з них ще навіть донедавна вінчали кургани, були виявлені у процесі розвідувальних робіт та перевезені до експозиції скансену. Серед таких ― «стели» з Пришиба, Махнівки, Карпівки. На деяких помітні заглиблені орнаменти, аналогічні синхронним у часі зображенням на знахідках з інших областей.

Стела

Стела

Кам’яних половецьких «баб», жорна млинів та подібне можна побачити і в інших музеях під відкритим небом. Але, вважаємо, колекція кам’яної будівельної та скульптурної пластики доби енеоліту-бронзи зі скансену Горішніх Плавнів ― це своєрідний аналог збірки подібних старожитностей знаменитої Кам’яної Могили у Запорізькій області.

експозиція Краєзнавчого Музею

Та й загалом експозиція краєзнавчого музею у Горішніх Плавнях варта того, щоб її оглянути і дізнатися, чим багата та славна Придніпровська частина Полтавщини. Навряд чи десь ще знайдете подібне. Фото з птеродактилем – просто мастхев 😁 Спойлер: отой великий горщик ⚱️ на фото за «пташкою» 🕊буде представлений в комплексі на одній з наших 3D-реконструкцій.

Проєкт впроваджується за фінансової підтримки Український культурний фонд та Zagoriy Foundation

#запідтримкиУКФ #МандруйУкраїною #історико_культурний_туризм #Віртуальні_мандрівки_Полтавщиною

 

сер 07, 2020
13
1
min read