«Мовивши так, він з піхов загострений вихопив меч свій,
Довгий, важенний, що при стегні його дужім був завжди,
Зщуливсь і кинувся, наче орел отой високолетний,
Що на рівнину раптово із темної падає хмари»…

Так описував двобій Гектора та Ахіллеса Гомер у своїй Іліаді (переклад Бориса Тена), де крім іншого він також наводить описи щитів, списів, різноманітних обладунків та мечів. Ці мовчазні свідки минулих сутичок і воєн, які забрали, можливо, не одне життя, – мимоволі викликають вмонтований у нас еволюцією тваринний страх і… захоплення. Може тому подібні археологічні знахідки завжди приваблюють і цікавлять більше ніж інші.

Наш артефакт, про який йтиме мова далі, за типом має численні аналоги в епосі фінальної бронзи Європи, і саме тому ми взяли на себе сміливість провести паралелі з Троянською війною в «Ілліаді». Його було випадково знайдено у далекому 1962 році на території Західного укріплення Більського городища. Це довгий двосічний бронзовий меч з пласкою прямою, дещо розширеною в центральній частині, основою руків’я, яка виступала за межі леза. Накладки до руків’я було втрачено, і лише бічні та вздовж центральної осі округлі отвори свідчили про колишню їх наявність.

Тож чим цікавий саме цей екземпляр? А тим, що він дійсно особливий: це єдина мілітарна знахідка, яка відноситься до дуууже рідкісних саме на території Полтавщини слідів галльштаттської культури.
Названа, як часто це буває, за містом першого виявлення пам’ятки (м. Галльштатт (нім. Hallstatt) у південно-західній Австрії) ця археологічна культура була поширена в Європі у Х-V ст. до н. е.
Саме галльштаттська та її наступниця латенська культура, представляли тогочасну європейську залізну добу.

Загалом ця культура залишила слід переважно на західних частинах нашої країни, а от наш меч є рідкісною найсхіднішою такою знахідкою на території України. За класифікацією він відноситься до типу з язичковим руків’ям, які набули поширення наприкінці бронзової доби, що відповідає ранній галльштаттській періодизації, проте деякі подібні екземпляри дожили і до залізної, бо зустрічаються у пізніших періодах.

Меч галльштаттського типу. Фото та промальовка. Експозиція Полтавського краєзнавчого музею ім. Василя Кричевського.

 

Як він до нас втрапив? Ким був його власник? Ми, на жаль, вже не дізнаємось. Можливо це був цінний імпорт, а можливо він напряму пов’язаний з початком перебігу міграційних процесів, які на той час охопили Поворскля. Тут не зайве буде вказати що в етнічному відношенні носіями галльштаттської культури на теренах України найімовірніше були фракійці.

А той самий Ахілл, за легендами, мав цілий острів на території України – Зміїний, який раніше звався Левкос (Світлий острів). Культ давнього героя принесли колись на наші території мілетські переселенці й вшановували його нарівні з богами в багатьох своїх колоніях, і навіть далі (згадаймо перстень Ахілла з урочища Перещепине поблизу Більська).
Великі війни лишаються в історії назавжди, і наша визвольна обов’язково лишиться, не дарма ж давні легендарні місця вже карбують на собі імена нових українських героїв.