Одяг, татуювання, зачіска і навіть прикраси інколи можуть розказати про свого власника докладніше, ніж будь які слова. Як приклад – разок намиста, знайдений у шаманському похованні між рештками бубна і правою рукою померлої шаманки. Під час поховального ритуалу його поклали нанизаним на нитку, забарвлену вохрою. У прикрасі було 27 намистин, 1 проста підвіска із кістки та ще одна — із людського.

Намиста (можливо – чотки) – відома, хоч і не дуже поширена, знахідка у похованнях ямного, рідше — катакомбного часу. До їхнього набору входили підвіски та намистини з кісток, ікол, зубів та металу, рідше – булавки.
Найцікавішим у нашому разку є людський зуб. Один з його коренів був акуратно відламаний, а в іншому стародавній ювелір майстерно зробив отвір, аби використати його як підвіску до шаманського намиста. Ця робота вимагала великої вправності, адже виконавець мав одну-єдину спробу. Ще б пак: підвіску виготовляли з унікального зразка – зуба з карієсом!

На «зубонамистині» виявлено дві зони ураження хронічним поверховим та середнім карієсом. Це – зразок найбільшої подібної патології серед усієї вибірки поховань Полтавщини (можливо й України) цієї епохи.
Зуб, правий нижній постійний моляр, належав чоловікові 35-45 років. Його «господар», безсумнівно, дуже страждав від рідкісного для того часу захворювання. Дослідники припускають: шаманка, завдяки своїм чарам, вмінням чи знанням, позбавила страждань свого одноплемінника і видалила хворий зубчик. А згодом у якості візитівки повісила медичний трофей собі на шию, щоб вчергове підкреслити свої знахарські таланти. Добре, звісно, що їй не довелося видаляти щось інше…

Підвіски із людських зубів на різночасових пам’ятках Європи знаходили всього кілька разів: нам відомі такі знахідки з неолітичної пам’ятки Чаталгуюка в Туреччини, цих же епох з Іспанії, а також – доби ранньої бронзи із одного з курганів Прикубання (це друга подібна знахідка з історичних земель України))). Але наша знахідка – унікальна, єдина з яскравими ознаками хвороби, що свідчить саме про її “медичне” походження у шаманському намисті.

 

 

#запідтримкиУКФ
#за_підтримки_УКФ
#віртуальність_забутих_предків