Як ми побачили, увага до нового віртуального продукту набирає обертів! Отже, третя точка маршруту – про маловідомий Сліпорідський (Юсківський) монастир. ?

Процес виникнення монастирів у ранньомодерній Україні мав багато специфічних рис,  нехарактерних для сусідніх з нами країн, як на заході, так і на північному сході. Так, якщо для католицької Європи та московського православ’я традиційним було протистояння монастирів як значних земельних власників місцевим можновладцям та великим феодалам, то на теренах України відновлення або заснування та зростання православних обителей, зазвичай, відбувалось або з ініціативи, або за всемірної підтримки регіональних самовладців та місцевих еліт.

І хоча такі великі шановані обителі, як, наприклад, Мгарський монастир, продовжили своє існування, вони вже наприкінці XIX століття остаточно перейшли у своєму житті на загальноімперські засади. А от менші монастирі та скити, що їм підпорядковувались, було ліквідовано ще наприкінці ХVІІІ ст. Саме така доля чекала і маловідомий для широкого читача Сліпорідський монастир, який існував при Мгарському монастиреві як чоловічий скит.

Для сучасного шанувальника української старовини більший інтерес становить навіть не історія обителі, про яку збереглось дуже мало достовірних відомостей, а сама місцевість, де свого часу стояв монастир. Адже під час пошукових досліджень було не просто встановлено місце розташування монастиря, а й виявлено дуже гарно збережені  залишки його фортифікаційних укріплень.

Особливо гарно вони виглядають з висоти пташиного польоту, і таку можливість насолодитись збереженими рештками старовини та чудовими місцевими краєвидами дають можливість сучасні технології. Тож до вашої уваги – також відео, що дає можливість оцінити красоти цієї «намоленої» місцини.

Саме тут, «на лоні благодатної української природи, серед патріархального життя народу, багатого на поетичні перекази про хоробре козацтво, славних запорожців», пройшло дитинство Олександра Степановича Афанасьєва-Чужбинського, українського письменника, етнографа, фольклориста, історика, мовознавця та мандрівника. Адже він народився в селі Ісківці Лубенського повіту 28 лютого (12 березня) 1817 року, коли пам’ять про колишню обитель мала ще жити в пам’яті місцевих мешканців.

Зацікавились? За більш детальною інформацією запрошуємо вас на точку-візитівку маршруту на нашій віртуальній мапі! ?