Днями у нашому «Центрі охорони та досліджень пам’яток археології» відбулася спільна нарада з Юридичним департаментом Полтавської обласної військової адміністрації з питань правового забезпечення збереження археологічної спадщини Полтавщини.
Що обговорювали:
– Незаконну передачу земельних ділянок, на яких розташовані пам`ятки археології у приватну власність фізичним особам. Адже це порушує державні інтереси у сфері захисту об`єктів культурної спадщини та ставить під загрозу стан належного збереження пам`яток археології, й може призвести до їх втрати;
– Повернення земельних ділянок, на яких розташовані пам’ятки/об’єкти археології у державу власність, та створення/оновлення їх облікової документації, присвоєння пам’яткам охоронних статусів та номерів;
– Результати проведеного моніторингу земельних ділянок на яких розташовані пам’ятки археології. А саме – було встановлено, що існує багато не укладених охоронних договорів на пам’ятки археології, що розташовані на земельних ділянках, які знаходяться в користуванні фізичних та юридичних осіб, всупереч Закону України «Про охорону культурної спадщини».
Загалом завдяки роботі нашого юридичного відділу та Юридичного департаменту Полтавської обласної військової адміністрації за 2023 рік було подано до суду понад 20 позовних заяв про зобов’язання повернути земельні ділянки у державну власність та зобов’язання укладення охоронних договорів на пам’ятки та об’єкти культурної спадщини.
Тож хочемо ще раз зауважити – об’єкти культурної спадщини охороняються законом навіть при відсутності належним чином укладеного охоронного договору!