Сьогоднішню рубрику «Знахідка» присвячуємо українському Дню ювеліра, який вшановував майстрів прекрасної справи 21 червня. Ця дата, хоч поки що і не офіційного свята, вибрана не випадково, адже в цей день, 54 роки тому, Борис Мозолевський у скіфському кургані Товста могила знайшов золоту пектораль.

А ми покажемо вам хай і не золоті, проте цінні з історичної точки зору артефакти – пару бронзових браслетів, знайдених на Полтавщині. Свого часу науковці-археологи Анатолій Гейко та Сергій Сапегін під час рятівних досліджень у с. Ковалівка знайшли ці предмети у випадково виявленому похованні, яке вони відносять до так званої «культури середньовічних інгумацій», та датують VI ст. н.е.
Прикраси виготовлені з округлого в перетині стрижня із потовщеними, дещо сплющеними у перетині, кінцями. Браслети майже змикаються кінцями та мають цікаву форму, що тяжіє до прямокутної. А ще вони вирізняються маленьким діаметром, як на дитячу чи дуже тендітну жіночу руку.

Ці речі належать до супровідного інвентарю жіночого поховання ще маловідомої нині групи пам’яток (дослідники нині готують публікацію цього комплексу).
Основний ареал поширення подібних знахідок припадає саме на Дніпровське Лівобережжя, і тому схожі прикраси як їх не назви, – чи «пеньківського вигляду», чи з «кола старожитностей антів», іноді зустрічаються на наших територіях.
Хай там як, та скоро ці браслети прикрасять колекцію одного з музеїв Полтавщини, а ми будемо продовжувати виявляти, опрацьовувати та передавати знахідки у фонди збереження нашої історії.

*У колажі використано малюнок Зінаїди Васіної.