Учора ми відзначали День жінок та дівчат у науці.
Його заснували, насправді, не так вже й давно – 11 грудня 2015 року, коли Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію «Наука, техніка та інновації в цілях розвитку», в якій проголосила рівний доступ жінок і дівчат будь-якого віку до досягнень і розвитку науки, техніки й інновацій як запоруку забезпечення ґендерної рівноправності в цій сфері.
Нажаль, певний час соціальні бар’єри перешкоджали жінкам і не лише у регіонах, що розвиваються, а й по всьому світу. Та навіть там, де здавалося б жінки давно мають вільний доступ до навчання та науки, були прикрі випадки, коли, наприклад, визнання та високі премії здобували чоловіки за відкриття які зробили їх колеги-жінки.
На щастя в Україні статистика доволі хороша: частка жінок серед дослідників у 2020 році становила 44,7%.
За цим показником нашу країну випереджають 11 держав Європи, серед них: Північна Македонія (53,4%), Латвія (52,2%), Сербія (51,4%), Чорногорія (49,9%), Литва (49,5%).
До країн з найменшою часткою жінок у науці належать Нідерланди (26,4%), Чехія (26,6%), Німеччина (27,9%), Люксембург (28,1%) та Франція (28,3%).
Українки гучно зарекомендували себе в молекулярній біофізиці, психології, наноматеріалознавстві та комп’ютерній інженерії, математиці та багатьох інших науках у тому числі і за кордоном.
Зауважимо що у нашому Центрі археології панує повна рівність 50/50 гендерний відсоток серед працівників.

Чому в назві свята згадуються і «дівчата»? А ось чому: «Нам необхідно заохочувати дівчат до повного розкриття свого потенціалу в якості наукових дослідниць та новаторок, і підтримувати їх у цьому». Надихаючий, чудовий посил!

Тож хочемо привітати науковиць нашого Центру археології, подякувати їм за роботу, й побажати нових відкритті та злетів!
А також щиро вітаємо всіх жінок та дівчат, які займаються науковими дослідженнями!