?Принагідно до минулого Великодня й сьогоднішнього Дня пам’яток історії та культури ми раді презентувати вам новий унікальний віртуальний маршрут «Монастирі як пам’ятки історичної спадщини Полтавщини», про який будемо розповідати вам поступово, презентуючи по одній точці, по одному памʼятному місцю.

Історія нашої духовності – наша невід’ємна складова боротьби за власну ідентичність. У повній мірі це стосується й історичної Полтавщини. ? І якщо в перші часи формування давньоукраїнської державності вона насамперед виступала оборонним щитом Русі, то пізніше полтавський край став своєрідним осердям ідейного та духовного захисту власне самого українства та українського духу. ❤️‍?

? Визначну роль у цьому відіграли саме православні монастирі, що постали за непростих часів наступу католицької полонізації упродовж XVII ст. ?Особливо яскраво це проявилось у 1620-х роках, коли деякий час здавалося, що Київська Лавра перестає бути головною опорою православ’я, і прапор захисту віри, як основи української ідентичності, підхопив Мгарський монастир.

Отже, першою репрезентованою точкою на нашому віртуальному шляху є Мгарський монастир під Лубнами. Тож немає нічого дивного, що на Лубенщині, яка належить до тих історичних земель, навколо яких формувалась Українська держава, духовним осердям є саме Мгарський Спасо-Преображенський монастир. ? Свою шану цій православній твердині віддавали українські гетьмани Богдан Хмельницький, Іван Самойлович, Іван Мазепа.

Водночас, окрім славних сторінок духовної броні в історії цього монастиря були і трагічні події Доби Українських визвольних змагань та громадянської війни після розвалу Російської імперії, коли трагічно загинули його 17 монахів, а сама обитель зазнала наруги та подальшої руйнації в радянську добу.

І наостанок, хочеться сподіватись, що всі діючі на сьогодні православні обителі незабаром повернуться під омофор канонічної Православної церкви України, яка гідно продовжує традиції українського православ’я Козацької доби, коли церква фундувала підмур’я Української державності. ?

Тож до вашої уваги – посилання на новий віртуальний продукт Центру, а також – посилання на першу точку маршруту: «Мгарського Спасо-Преображенського монастиря» ?.

Усі подальші точки ми будемо презентувати, намагаючись дотримуватись хронології заснування обителей. Так вам буде зручніше орієнтуватися.