Не забуваємо презентувати наш унікальний віртуальний маршрут, яким на нашій інтерактивній мапі Ви може помандрувати стародавніми і вже здебільшого не існуючими духовними обителями Полтавщини https://map.codpa.org.ua/?route=10912.

Сьогодні розповімо, як і чому з’явився маловідомий Преображенський скит поблизу Книшівки на Гадяччині. Готуйтесь до цікавої розповіді.

Розбудова української державності за доби Української національної революції XVII століття та в період існування Гетьманщини призвела як до збільшення кількості монастирських обителей, які стали центрами культурного життя та освіти, так і до їх перетворення в результаті масових пожертвувань на великих землевласників. Контролювати ці значні за розмірами земельні володіння, а особливо ведення на них господарської діяльності, з одного центру, тобто самого монастиря, за умов того часу було досить непросто. Тож цю проблему великі обителі вирішували за допомогою створення у своїх віддалених і не дуже земельних володіннях скитів та пустиней, своєрідних невеликих філій материнської обителі.
Тож в умовах України ранньомодерної доби виникнення скитів та пустиней було часто пов’язано з господарськими потребами обителей-метрополій: контроль над веденням сільськогосподарської діяльності, млинами, винокурнями та іншим майном і власністю.

Саме так виник і Преображенський скит поблизу сучасного села Книшівка, що відносився до Гадяцького Миколаївського Красногірського монастиря. Адже він з’явився після того, як за монастирем у 1693 році було закріплено села Книшівка та Будища, а також, землі навколо. Історія виділила йому на існування менше одного століття – він був закритий 1786 року, і про його внутрішнє життя практично не збереглося в джерелах. Але свідченням господарської діяльності Преображенського скиту є той факт, що на момент закриття тут працювали млин та винокурня на 4 казани, поряд з обителлю діяв одноденний ярмарок.

Загалом же діяльність таких скитів, як Преображенський, свідчить що за доби Гетьманщини монастирські обителі були не тільки центрами культурного життя та освіти, але і серйозним фактором у господарському освоєнні краю.
На сьогоднішній день від цієї обителі посеред лісового масиву залишилися лише земляні насипи, що оточували його територію, та слугували невеликим захистом.

Більш детально читайте про скит на точці нашого віртуального маршруту: https://map.codpa.org.ua/?visitid=12699