ЦОДПА
«Центр охорони та досліджень пам'яток археології» Полтавської обласної ради
Проєкт

Інтерактивна мапа #Віртуальні мандрівки Полтавщиною

«Віртуальні мандрівки пам’ятками археології та історії Полтавщини» – проєкт, який є одним з переможців грантового конкурсу Українського культурного фонду у програмі «Культурна спадщина» ЛОТ «Інноваційний культурний продукт» у 2020 році.

2020 рік
1 червня - 2 жовтня

«Віртуальні мандрівки пам’ятками археології та історії Полтавщини» – проєкт, створений Комунальним закладом “Центр охорони та досліджень пам’яток археології” Полтавської обласної ради, є одним з переможців грантового конкурсу Українського культурного фонду у програмі “Культурна спадщина” ЛОТ “Інноваційний культурний продукт” у 2020 році.
Ідея нашого проєкту – унікальна онлайн-платформа з інтерактивною мапою пам’яток археології та історико-культурної спадщини Полтавської області.
На інтерактивній мапі користувачі зможуть віртуально пересуватися, подорожувати туристичними маршрутами та знайомитися з історико-культурним надбанням регіону, зокрема – через віртуальні кабінети оцифрованих пам’яток археології.

Основний діджитал-продукт – Інтерактивна мапа археологічного кадастру з опціями віртуальних подорожей https://map.codpa.org.ua/.

Додаткові продукти в рамках цього грантового проєкту:

1) комплекс електронних наукових і пам’яткоохоронних досьє на 230 пам’яток та об’єктів культурної спадщини області,

2) 36 сферичних панорам, 10 3D-візуалізацій, 2 3D-моделі реконструкції поховань;

3) 5 авторських туристичних маршрутів пам`ятками археології та історії, розроблених Центром.

 

Завдяки проєкту було впроваджено:

– створення бази даних для охорони, дослідження та збереження пам’яток області.

– популяризація місцевої археологічної спадщини серед населення;

– розвиток потенціалу регіональної історико-культурної спадщини через актуалізацію її значущості для місцевих громад;

– створення можливостей для культурного туризму і активного подорожування регіоном.

В чому інноваційність проєкту?

Інновація нашого проєкту – це розроблена на алгоритмах супутникової карти онлайн-платформа з багатим функціоналом і новітніми можливостями для користувачів. Можливості віртуальних мандрівок користувачів з точки “А” в точку “В” способом “перелітання” по типу платформи Google Earth. Можливості подивитися на всі пам‘ятки по маршрутам з висоти пташиного польоту (30 сферичних панорам і 10 3D-візуалізацій, інтегрованих на мапу). Можливості відкрити віртуальний кабінет пам‘ятки з повним досьє. Можливості будувати власні маршрути за вибіркою об’єктів і так далі.

В чому його унікальність для широкої аудиторії?

Така група пам‘яток культурної спадщини як археологічні та історичні – це нове віяння, новий підхід у форматі популяризації історико-культурної спадщини, розвитку екскурсійної галузі та потенціалу місцевостей. Зважаючи на те, що подібні об’єкти здебільшого розміщені за межами великих сіл та містечок, часом — у мальовничих лісах чи лісостепах Полтавщини, ці стародавні місця (фортеці, майдани, місця битв) ще досі зберегли свою автентичність та являють собою потужний потенційний ресурс для збільшення кількості подорожувань, розвитку громад в культурній сфері.

До прикладу, на території багатьох городищ Полтавської області є ще збережені залишки їх міської фортифікації у вигляді решток стін та ровів, містків, ескарпів, башт, жител, ремісничих майстерень, господарських споруд, колодязів, великої кількості предметів побуту, знарядь праці, господарських інструментів та зброї, прикрас, деталей одягу та багато інших цікавих знахідок. Археологи знайшли в цих місцях різноманітні речі багатьох історичних епох, що стали основою для подальшого визначення ними дослідження нашої культури, її хронології, традицій, вірувань, виробничої діяльності, військової справи, побуту тогочасного українського населення. Вся ця інформація й буде представлена як авторська історична довідка щодо кожного об’єкту як додаткове меню до кожного об’єкту на віртуальній мапі. Відвідувачі зможуть досліджувати видатні місця та відкривати для себе цей унікальний світ пам’яток історико-культурного спадку, не відходячи від комп’ютеру (а в подальшому ― й від телефону, коли, в майбутньому, буде розроблений окремий додаток).

Проєктом буде максимально розкрита інформація про пам‘ятки, і промоцією передбачається поширити інформацію серед суспільства, що археологічно-історичний туризм – це сучасний тренд!

Яке майбутнє проєкту?

Результатом проєкту є культурний продукт, що відкриває для українців маловідомий тип культурної спадщини (пам‘ятки археології та історії) у вимірі самобутності окремої території – Полтавщини. Культурна спадщина нашого регіону стане більш популярною через сучасну інноваційну розробку інтерактивної мапи. Історико-археологічні маршрути, запропоновані проєктом широкому загалу аудиторії, зможуть привернути її увагу до автентичних ще «незвіданих» туристами місцевостей. Науковці та пам‘яткоохоронці зможуть використовувати продукт для систематизації роботи зі збереження та охорони пам‘яток. Територіальні громади будуть зацікавлені розвитком своєї місцевості, знаючи про значиме культурне та історичне надбання своєї землі.

Мапа буде постійно поповнюватись і розширювати групи об‘єктів, орієнтовно через кілька років вона буде містити понад 5000 об‘єктів всієї культурної спадщини Полтавської області. Це стане унікальним і потужним ресурсом для промоції культурної спадщини, розвитку туристичної привабливості регіону.

Проєкт впроваджувався за фінансової підтримки Українського культурного фонду та Zagoriy Foundation. Центр частково співфінансує реалізацію проєкту.

Керівники проєкту

Оксана Малік

Завідувач науково-дослідним сектором інформаційного забезпечення

Юлія Деркач

Наукова співробітниця

Відеоматеріали

Результати проєкту:

  • Наш проєкт «Віртуальні мандрівки пам’ятками археології та історії Полтавщини» https://map.codpa.org.ua/ став фіналістом премії Українського культурного фонду за 2020 рік та отримав “Спеціальну відзнаку” від Український культурний фонд та Zagoriy Foundation в номінації «кращий цифровий проєкт року»
  • Наявність функціонуючої онлайн-платформи на базі нашого сайту з інтерактивною мапою на алгоритмах Google Earth. Наявність на ній 260 позначених пам’яток і об`єктів археології та історичної спадщини та їхніх віртуальних кабінетів з розкритою цікавою історичною довідкою про кожен з них, наявних посилань на наукові статті на базі бібліотеки сайту, світлин об’єкту і знахідок. Створено і додано 260 перекладів англійською мовою історичних довідок об’єктів.
  • На мапі функціонують вже 7 віртуальних маршрутів. На віртуальних маршрутах внесено 36 панорамних сфер і 10 3D-візуалізацій, представлено 2 3D-моделі поховання катакомбної і ямної культури.
  • У результаті дослідження рівень обізнаності цільової аудиторії про культурну спадщину підвищиться як мінімум на 60%, рівень мотивації до історико-культурного туризму підвищиться як мінімум на 70%, рівень усвідомленості значимості спадщини та необхідності її збереження та промоції підвищиться на 50%.
  • Проведений круглий стіл і презентована мапа з залученням представників органів охорони культурної спадщини. Створена і передана рекомендаційна дорожня карта щодо збереження і відновлення пам’яток для органів охорони культурної спадщини та місцевим громадам області по 25 районам.
  • Регіональний контекст оновився тим, що збагатів на ресурс, який може репрезентувати у майбутньому все культурне надбання регіону на одній сучасній мапі, яка може доповнюватися додатковими шарами (пам’ятки архітектури, монументального мистецтва, ландшафтні тощо)

Допомогти проєкту:

  • Створи власний маршрут вихідного дня чи велосипедний та збережи його на нашій мапі
  • Створи власну точку та наповни її фотографіями і описом
  • Запропонуй свої ідеї маршрутів для публічного використання на мапі