Приватизація земель з археопам’ятками на ній — ще одна нагальна проблема сфери. Полтавщина — не виняток. Коли землі надходять у приватні руки, об’єкт потрапляє в «сіру зону».
Археологам ускладнюється право на доступ до нього, а що вже говорити про заходи охорони й обліку.

⏳Історично це склалося так. У 90-х в умовах роздержавлення (приватизації, «розпаювання») земель колгоспів і радгоспів значна частина археологічної спадщини пішла під ніж? Паї відійшли в приватну власність.

?Близько 90% земель колишніх радгоспів і колгоспів області роздержавлені без врахування наявності об’єктів археології. Незважаючи на методологічні рекомендації приділяти цьому увагу.

✌️У 2000 році після ухвалення Закону «Про охорону культурної спадщини» передати землі археоспадщини в приватну власність стало складніше.
Проте за наступне 10-річчя наявність об’єктів археології на землях колишніх радгоспів та колгоспів врахували лише на території близько 20 сільрад (всього їх на Полтавщині понад 300). На цих землях дослідження провели і знайшли чимало важливого.

Тобто в приватну власність разом із об’єктами археології передано близько 90% земель області. Самі ж приватні «паї» складають щонайменше 50% територій кожної з сільських рад.
? Із середини 2010-х рр. необхідність проведення археологічної експертизи перед передачею земель у користування взагалі скасовується.

? Попри це, наш Центр продовжив роботу з громадянами та проєктними організаціями, щоб знизити ймовірність потрапляння земель під об’єктами археології до приватної власності.
Фахівці видавали понад 2000 експертних висновків на рік. Це рятувало від приватизації від 50 до 100 об’єктів на рік.

Чому від приватизації треба рятувати?
Для приватизованих об’єктів є низка ризиків:
? процеси обліку та охорони ускладнені;
? неможливість контролю використання земель, зокрема в ході с/г діяльності;
? у разі свідомого чи несвідомого знищення об’єкту можливість покарати за це мінімальна.

?⚠️ Маємо ситуацію, коли буква закону охороняє приватну власність ретельніше, ніж надбання і пам’ять нації. Вихід — перегляд цінностей, а відтак оновлення законодавства та свідомості громадян.

✅ Наш проєкт може в цьому допомогти: після створення мапи жителі громад побачать, скільки цікавих об’єктів оточують їх. А користувачі земель не зможуть сказати в майбутньому «а ніхто нічого про це не знав».

Проєкт впроваджується за фінансової підтримки Український культурний фонд та Zagoriy Foundation

#Віртуальні_мандрівки_Полтавщиною #запідтримкиУКФ #МандруйУкраїною #історико_культурний_туризм