Зовсім скоро, через місяць, ми зможемо для вас оживити гребінківську служницю культу в доповненій реальності на екрані смартфону. Роздивитись 3D-модель справжньої індоарійської шаманки, яка жила на території Полтавщини понад 4000 тисячі років тому, тепер можна буде без завантаження жодних мобільних додатків, адже ми розробляємо AR-продукт, що працюватиме через звичайне посилання або QR-код.

«Навіщо ви так заморочуєтесь?», – може спитати пересічний читач, прочитавши зараз про наші грандіозні плани. «Всі ці технології, доповнена, розширена, віртуальна реальність – це для нас дуже складно і тільки заплутує, ми не розуміємо, в чому різниця», – може подумати не претензійний підписник нашої сторінки.
Та тим не менш, попри скепсис «староформатних» споживачів культурних продуктів та побоювань відносно атаки роботів на планету, в останні декілька років доповнена реальність (AR) здійснила справжній «бунт на кораблі» у багатьох галузях культури, зокрема, – і переворот звичайних буднів музейників.
Погодьтесь, що традиційно відвідувачі музеїв мають тривалий час долати довгі шляхи виставкових залів, роздивляючись експонати та шукати, як прочитати інформаційні написи на стендах за номерками експонатів, особливо це «зручно», коли музей – досить популярний та насичений туристами.

Однак, з допомогою AR цей шлях може бути змінений на динамічний та вражаючий досвід. Відвідувачі можуть використовувати власні гаджети для перетворення звичайних експонатів на живі візуальні історії. Артефакти та статуї можуть оживати, розповідаючи про свою минувшину, а історичні події можуть бути відтворені прямо перед нашими очима!
AR також додає сюди долю інтерактивності. Під час дослідження музейного артефакту на смартфоні можна відкрити віртуальну сторінку з додатковою інформацією чи світлинами. Використання AR дозволяє культурним закладам повсякчас експериментувати зі структурою та організацією виставок. Експонати можуть бути поєднані з віртуальними об’єктами, створюючи унікальний та захоплюючий наратив для будь-якого віку відвідувача. Такий підхід точно залучає нове покоління та стимулює його цікавість до історії.

У світі та Україні культурні організації й науковці інтегрували вже десятки інноваційних проектів з використанням AR. Подивіться у нашому короткому відео-дайджесті, як вражаюче й сучасно вже виглядає звичайний музейний візит, та як інтерактивно та захопливо стає пізнавати нашу культурну спадщину засобом поєднання реального світу з віртуальним.

У відео використані матеріали проєктів:
«Квітка надії» – ГО «Культурна платформа «Закарпаття»
TUSTAN AR: відтворення 3d-моделі середньовічної наскельної фортеці – Державний історико-культурний заповідник «Тустань»
Одеського національного художнього музею
Львів. Кишенькове місто. (Pocket City AR) – SKEIRON
The British Museum’s AR Guide
Augmented Reality Street Art at MoMA
Smithsonian American Art Museum’s AR Tour